PEC S.A. Wałbrzych - Ciepło przez cały rok

Ciepło Systemowe w Twoim mieszkaniu przez cały rok

Czy mieszkańcy dzielnicy Podzamcze i Piaskowa Góra będą musieli marznąć, gdy nastąpi nagły spadek temperatury i czy będą musieli czekać na włączenie ciepła? W tych sytuacjach zawsze jest możliwość ogrzania mieszkania z naszego Ciepła Systemowego - nie ma ku temu żadnych technicznych przeszkód. Jednak o tym czy mieszkaniec będzie mógł „odkręcić kaloryfer” i cieszyć się ciepłem decyduje za niego zawsze administrator.

PEC S.A. Wałbrzych - Ciepło przez cały rok

Przez dziesięciolecia używano pojęcia „sezonu grzewczego”. Wynikało ono z istniejących wówczas warunków technicznych. Sezon grzewczy kończył się w maju i w całym kraju w ciepłowniach rozpoczynały się remonty. Kończono je we wrześniu przed nadejściem chłodów. Jednak kaloryfery "ożywały" dopiero po trzech kolejnych dniach z temperaturą poniżej 10 °C i wtedy dopiero ponownie ruszał sezon grzewczy.

Dzisiaj możliwości techniczne sprawiają, że Ciepło Systemowe dociera do każdego budynku nieprzerwalnie przez 12 miesięcy w roku, ale decyzją administratorów w okresie wiosny i lata dopływ ciepła do mieszkań jest zamknięty. Jeśli nagle robi się chłodniej mieszkańcy dzwonią do swego zarządcy z prośbą o jego włączenie a ten na podstawie podobnych telefonów zleca do PEC S.A. Wałbrzych otwarcie zaworów ciepła w węzłach. Zazwyczaj trwa to kilka dni. Czy tak powinno być?

Czy ciepło może być dostępne „od ręki” przez 12 miesięcy w roku?

Możliwości techniczne pozwalają na to, żeby ogrzewanie było dostarczane do mieszkań bez względu na datę w kalendarzu. Jednak dostawa Ciepła Systemowego przez cały rok możliwa jest tylko w tych budynkach gdzie węzeł cieplny zaopatrzony jest w automatykę pogodową i jest dostarczane Ciepło Systemowe do ogrzania wody w kranach.

W praktyce oznacza to, że z ciepła przez cały rok mogą korzystać:
  • wszyscy mieszkańcy Podzamcza
  • większość mieszkańców Piaskowej Góry – Ci którzy mają w swoich budynkach zmodernizowane węzły ciepłownicze i korzystają z ciepłej wody podgrzanej przez Ciepło Systemowe, czyli mają zlikwidowane gazowe podgrzewacze wody.
Czy zapłacimy więcej za to ciepło?

Obawiasz się, że całoroczna dostawa ciepła to zbyt duży luksus, że może to kosztować wiele? Tak nie jest. Ciepło dostarczane przez cały rok nie ma osobnych stawek. To jest to samo ciepło które dociera do mieszkań zimą. Jak wskazują analizy, przeprowadzone przez dostawców Ciepła Systemowego w różnych miastach w Polsce, koszt całorocznej dostawy ciepła waha się w granicach od 0,3 do 4 % opłat za ogrzewanie w skali roku. Czyli, jeżeli dziś płacisz za ogrzewanie mieszkania np. 1000 zł. , to zapewniając sobie ciepło przez cały rok, zapłacisz w skali całego roku o około 40 zł więcej. Prawda, że to niewiele za taki komfort? Jest to znacznie mniej niż koszt prądu zużytego przez „farelkę” czy inne urządzenie którym dogrzejesz mieszkanie. Nie przeziębisz się i nie zapłacisz też za leki które będą potrzebne w przypadku choroby.

Z pomocą w użytkowaniu Ciepła Systemowego przez cały rok przychodzi automatyka pogodowa zamontowana w węźle ciepłowniczym. Ona czuwa za Ciebie nieustannie i sprawdza temperaturę powietrza na zewnątrz budynku. Jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej 120C to węzeł samoczynnie zacznie podawać ciepło do Twego mieszkania a jeśli ociepli się i temperatura wzrośnie powyżej 160C to ciepło automatycznie zostanie odcięte.

PEC S.A. Wałbrzych - Ciepło przez cały rok
Ostatecznie Ty sam zdecydujesz, otwierając lub zakręcając regulator na kaloryferze, czy ciepło pojawi się w Twoim mieszkaniu. Zapłacisz tylko za zużyte ciepło!

Zastanawiasz się, skąd biorą się różnice w kosztach całorocznego ogrzewania? Mogą wynikać z wielu czynników, takich jak:

  • ustalenia progu temperatury pracy dla automatyki pogodowej,
  • liczby dni, w których temperatura spada poniżej progu włączenia ogrzewania (wbrew pozorom zimne potrafią być majowe noce i poranki),
  • stanu technicznego budynku i mieszkania.
Co należy zrobić by mieć dostęp do ciepła przez cały rok?

Należy na piśmie zgłosić chęć korzystania z ciepła przez cały rok. Pismo musi być skierowane do Twojego administratora, czyli do zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Administrator budynku skontaktuje się z nami, a my sprawdzimy warunki techniczne i możliwość uruchomienia całorocznej dostawy ciepła. Jeśli nie wystąpią przeszkody techniczne, to po ustaleniu z administratorem terminu włączenia usługi „Ciepło przez cały rok” rozpoczniemy jej realizację.