CWDPG
Energetyka Cieplna PEC S.A. Wałbrzych
PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło Systemowe
Infrastruktura Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu

Infrastruktura

 

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu produkuje Ciepło Systemowe i prowadzi jego przesył oraz sprzedaż na terenie: Wałbrzycha i Kowar.

 

Na terenie miasta Wałbrzycha posiadamy:

 • Ciepłownia C-3
 • Zlokalizowana jest w Wałbrzychu przy ul. Ogrodowej 25. Wytwarza Ciepło Systemowe na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzania wody wodociągowej dla dwóch największych wałbrzyskich osiedli: Podzamcze oraz Piaskowa Góra. Wyposażona jest w kocioł WR-25, o mocy 29 MW oraz kocioł WR 40 o mocy 40 MW (łączną moc kotłów 69 MW). Kocioł WR 40 jest kotłem oddanym do użytku w listopadzie 2013 roku i został wybudowany w miejsce starego, zdemontowanego kotła WRp46. Ciepłownia zasilana jest paliwem stałym w postaci miału węglowego. Ciepłownia wyposażona jest w Instalację Odsiarczania Spalin.

  PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Ciepłownia C-3
  PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Ciepłownia C-3
 • Instalacja Odsiarczania Spalin
 • Wybudowana i uruchomiona została dla Ciepłowni C-3 w październiku 1999 roku. Pracuje przy zastosowaniu tzw. metody półsuchej w której surowiec i produkt odsiarczania mają postać suchego pyłu.

  W instalacji następuje redukcja zawartości:

  • pyłów do 5 miligram w 1 metrze sześciennym,
  • dwutlenku siarki do 330 miligramów w 1 metrze sześciennym.
  • Wartości te są dużo niższe niż pozwalają na to rygorystyczne unijne normy emisji pyłów oraz zanieczyszczeń do środowiska.

   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Instalacja Osiarczania Spalin
  • Ciepłownia C-1
  • Zasilana jest gazem ziemnym, posiada moc 15,2 MW. Zlokalizowana jest w Wałbrzychu przy ul. Długiej 3B. Charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością wynoszącą ponad 90% oraz bardzo niskimi wielkościami emisji substancji szkodliwych. Podłączona jest wraz z Ciepłownią C-3 do wspólnego systemu ciepłowniczego zasilającego w ciepło Piaskową Górę i Podzamcze.

   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Ciepłownia C-1
   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Hala kotłów w Ciepłowni C-1
  • Sieci ciepłownicze
  • Posiadamy w eksploatacji 38 854 mb sieci ciepłowniczych wraz z przyłączami z czego 28 143 mb wykonanych jest w technologii sieci preizolowanych, (co stanowi 72%). Zwiększenie ilości sieci preizolowanych zwiększa niezawodność przesyłu ciepła i zmniejsza straty na przesyłaniu, (stan - październik 2016).

   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - prace przy sieci ciepłowniczej
   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - prace przy sieci ciepłowniczej
  • Węzły cieplne
  • Posiadamy w eksploatacji 367 węzłów cieplnych, w tym 327 węzłów zaopatrzonych jest w automatykę pogodową co stanowi 89% wszystkich węzłów. W czasie pracy węzła automatyka pogodowa ciągle monitoruje temperaturę otoczenia na zewnątrz budynku i w ten sposób decyduje o zwiększeniu lub zmniejszeniu wydajności jego pracy. Dzięki własnym nakładom finansowym wszystkie węzły na Piaskowej Górze i Podzamczu są wyposażone w liczniki ciepła z precyzyjnymi ultradźwiękowymi układami pomiarowymi.

    

   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Likwidacja gazowych podgrzewaczy wody

   Od 2012 roku realizujemy na osiedlu Piaskowa Góra projekt związany z likwidacją gazowych podgrzewaczy wody i zastąpieniu ich funkcji przez nasze Ciepło Systemowe. Do tej pory przy użyciu środków własnych zmodernizowaliśmy 50 węzłów ciepłowniczych z których oprócz ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania dostarczamy do mieszkań ciepłą    wodę użytkową.

   Od 2014 roku wprowadzamy w węzłach i sieciach ciepłowniczych system monitoringu. Obecnie posiadamy 60 węzłów zaopatrzanych w system monitoringu umożliwiający podgląd, sterowanie i archiwizację danych pracy węzła w budynkach oraz poprawność działania sieci ciepłowniczej na jej głównych kierunkach. Wśród monitowanych obiektów znajdują się: Specjalistyczny Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego na Piaskowej Górze, nowo powstałe Centrum Handlowe przy ul. Długiej 5, strażnica Państwowej Straży Pożarnej, T-Park, szkoła numer 10 wraz z basenem. IV Liceum Ogólnokształcące, Hospicjum, (stan – październik 2016).

   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - węzły cieplne
   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - węzły cieplne
  • Kotłownie lokalne
  • Kotłownie lokalne w chwili swego powstania były opalane mieszanką węglowo-koksową, co wiązało się z określonymi uciążliwościami dla środowiska naturalnego i mieszkańców Wałbrzycha. Od 2002 roku, kiedy został zakończony program modernizacji kotłowni lokalnych wszystkie obsługiwane przez nas kotłownie są całkowicie zautomatyzowane i ekologiczne. Obecnie posiadamy trzydzieści kotłowni lokalnych, z czego:

   • dwadzieścia osiem zasilanych jest gazem ziemnym,
   • jedna zasilana jest olejem opałowym,
   • jedna zasilana jest ekologicznym paliwem stałym – tzw. Eko-groszkiem.

   Całkowita moc zainstalowana w naszych lokalnych kotłowniach wynosi 5,869 MW, (stan - grudzień 2015).

   Wykonujemy także usługi w zakresie serwisowania kotłów i palników gazowych oraz olejowych, kontroli szczelności instalacji gazowych, automatyki ciepłowniczej oraz instalacji co i cwu.

   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - W pełni zautomatyzowane kotłownie lokalne
   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - W pełni zautomatyzowane kotłownie lokalne

   

  Na terenie miasta Kowary posiadamy:

  • Ciepłownia centralna
  • Zlokalizowana jest w Kowarach przy ulicy Zamkowej 9. Zasilana jest gazem, posiada moc zainstalowaną 3,2 MW. Wytwarza ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzania wody wodociągowej dla mieszkańców osiedla Wichrowa Równia i osiedla Pstrowskiego oraz zakładów pracy i instytucji publicznych.

   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Hala kotłów w Ciepłowni Centralnej w Kowarach
   PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Hala kotłów w Ciepłowni Centralnej w Kowarach
  • Sieci ciepłownicze
  • Posiadamy w eksploatacji 2 406 mb sieci, którą przesyłamy wysokotemperaturowy nośnik ciepła, (stan - październik 2016).

  • Węzły cieplne
  • W Kowarach posiadamy w eksploatacji 13 węzłów, w tym 4 węzły posiadają automatykę pogodową. Wszystkie węzły są własnością odbiorców ciepła, (stan - październik 2016).

   

Data: środa, 15 sierpnia 2018 r.

Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Sokolim okiem Pogotowie cieplne

 

PEC S.A. Wałbrzych - Audiobook edukacyjny

Ta strona wymaga nowszej wersji odtwarzacza Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Kasa przedsiębiorstwa
czynna w godzinach
8:00 - 14:00

 

PEC S.A. Wałbrzych - Zeskanuj nasz QR Code.

Zeskanuj nasz QR Code