Historia powstania gniazda

"Rok temu moją uwagę zwrócił duży ptak, latający wokół komina PEC-u" - tak na antenie Radia Wrocław wspomina Krzysztof Żarkowski obserwację sokoła wędrownego dokonaną w 2016 r. Nie była to jego pierwsza i jedyna obserwacja. Po raz pierwszy zauważył on sokoła wędrownego krążącego wokół komina naszej ciepłowni w marcu 2014 roku i udokumentował to fotograficznie. Z tą informacją zwrócił się do naszego Przedsiębiorstwa i zaproponował abyśmy podjęli wspólne działania związane z wybudowaniem gniazda na naszym kominie oraz skontaktował nas w tej sprawie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Stowarzyszenie to posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie restytucji sokoła wędrownego i swoją działalność skupia jedynie na ochronie tego gatunku.

PEC S.A. Wałbrzych - Historia powstania gniazda dla sokoła wędrownego

Sokół wędrowny - peregrinus

PEC S.A. Wałbrzych - Historia powstania gniazda dla sokoła wędrownego

Sokół wędrowny - peregrinus

Przez kolejne dwa lata podobnych obserwacji było jeszcze kilka i dały one podstawę do zaangażowania się naszego Przedsiębiorstwa w budowę gniazda dla tego rzadko spotykanego drapieżnika.

W 2016 roku nasililiśmy przygotowania związane z jego budową. W oparciu o rozmowy ze Sławomirem Sielickim – Prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” uzyskaliśmy szereg cennych wskazówek. Dużą pomocą służył nam cały czas wspomniany już wcześniej i również związany z tym stowarzyszeniem Krzysztof Żarkowski – wałbrzyski fotograf przyrody, członek założyciel Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego, współpracujący również ze środowiskiem ornitologicznym przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Gniazdo znajduje się na kominie o wysokości 130 m, umiejscowione jest od strony wschodniej na wysokości 92 m, powyżej światła przeszkodowego. Podstawa stalowa gniazda oraz gniazdo z kamerą zamontowane są „wewnątrz komina”. Na zewnątrz komina widoczny jest tylko podest oraz wysięgnik z kamerą zewnętrzną. Konstrukcja gniazda „wewnątrz komina” nie naraża ptaka w żaden sposób na kontakt ze spalinami gdyż betonowy komin jest tylko „obudową – płaszczem”, w którym znajdują się osobne ciągi kominowe służące do odprowadzania spalin powstających podczas wytwarzania Ciepła Systemowego.


Poniżej zdjęcia z budowy gniazda:

Gniazdo zostało wybudowane i zamontowane na naszym kominie w dniu 07 kwietnia 2017 roku przez firmę "Pająk" - Zakład Usług Wysokościowych Sławomir Baranowski. W części konstrukcji drewnianej zostało one wykonane w Zespole Szkół Nr 5 w Wałbrzychu im. Maksymiliana Tytusa Hubera, przez uczniów należących do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i odbywających zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego znajdującego się w tej szkole.
Opiekę ornitologiczną i merytoryczną nad gniazdem sprawuje Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.
Prace związane z instalacją zasilającą kamery i urządzenia nadawczo-odbiorcze, infrastrukturą przesyłającą na bieżąco obraz z kamer oraz jego zamieszczenie na stronie internetowej wykonane zostało przez pracowników naszego Przedsiębiorstwa.


Wykonanie gniazda oraz opieka ornitologiczna:
PEC S.A. Wałbrzych - realizacja gniazda dla sokoła wędrownego

Finansowanie przedsięwzięcia
  • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – oddział w Wałbrzychu jako dotacja w kwocie 14 200 zł do zadania „Restytucja sokoła wędrownego - budowa gniazda na kominie ciepłowni C-3 Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu”.
  • Gminy Wałbrzych – w ramach realizacji programu „Zielony Wałbrzych 2020”.
  • Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu.
PEC S.A. Wałbrzych - finansowanie gniazda dla sokoła wędrownego