CWDPG
Energetyka Cieplna PEC S.A. Wałbrzych
PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło Systemowe
Restytucja sokoła wędrownego - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu

Sokolim okiem


Transmisja z kamer zawieszona do marca 2018 roku2017 - relacja z sezonu lęgowego pustułek w naszym gnieździe

24.04.2017 r.         26.04.2017 r.         28.04.2017 r.          30.04.2017 r.

Pustułki w gnieździe PEC Wałbrzych - pierwsze jajkoPustułki w gnieździe PEC Wałbrzych - drugie jajkoPustułki w gnieździe PEC Wałbrzych - trzecie jajko Pustułki w gnieździe PEC Wałbrzych - czwarte jajko

godz. 08:03:50     godz. 05:15:32     godz. 00:00:00      godz. 00:00:00

27.05.2017 r.         27.05.2017 r.         27.05.2017 r.          27.05.2017 r.

Pustułki w gnieździe PEC Wałbrzych - pierwsze wyklute jajkoPustułki w gnieździe PEC Wałbrzych - drugie jajko wyklutePustułki w gnieździe PEC Wałbrzych - trzecie jajko wyklute Pustułki w gnieździe PEC Wałbrzych - czwarte jajko wyklute

Pierwsze wyklucie nastąpiło ok. godz. 5:30, dwa kolejne niedługo później. Na ostatnie musieliśmy dłużej poczekać, ale się powiodło.

28.06.2017 r.         29.06.2017 r.         01.07.2017 r.          01.07.2017 r.

Pustułki w gnieździe PEC WałbrzychPustułki w gnieździe PEC WałbrzychPustułki w gnieździe PEC Wałbrzych Pustułki w gnieździe PEC Wałbrzych

Wszystkie cztery pustułki opuściły gniazdo zgodnie z datami umieszczonymi powyżej.Budowę gniazda dla sokoła wędrownego i jego montaż na kominie zakończylismy 07 kwietnia 2017 roku. Pierwszą testową transmisję przeprowadziliśmy 10 kwietnia, a uruchomienie tej podstrony i udostępnienie obrazu z kamer nastąpiło 11 kwietnia 2017 roku.


Na zasiedlenie gniazda nie musieliśmy czekać długo. W pierwszej godzinie testowania transmisji przed obiektywem kamery pojawiła się pustułka, która tego samego dnia uznała je jako własne i zamieszkała w nim wraz ze swoim partnerem.


O pustułce i jej zwyczajach można dowiedzieć się więcej np. na stronie Komitetu Ochrony Orłów.Obejrzyj filmy z życia gniazda :

Filmy z gniazda
Sokół wędrowny w Polsce

Na początku XX wieku sokół wędrowny rozpowszechniony był w całym kraju. Około 1950 roku nastąpił katastrofalny spadek jego liczebności, a w latach 60-tych sokół wędrowny przestał w Polsce istnieć. Powodem całkowitego zaniku populacji tego gatunku było powszechne stosowanie środków ochrony roślin, głównie DDT. Środki te miały negatywny wpływ między innymi na gospodarkę wapnia w żywych organizmach. To z kolei powodowało, że składane przez ptaki jaja miały zbyt cienkie skorupki, które pękały pod ciężarem wysiadującej samicy. Z poprawą środowiska naturalnego od 1999 roku zaczęto ponownie widywać sokoły wędrowne na terenie Polski. Jest ich jednak ciągle bardzo mało. Sokół wędrowny jest objęty ochroną gatunkową i figuruje na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, jest objęty ochroną strefową.

PEC S.A. Wałbrzych - Sokół Wędrowny

Sokół wędrowny sam nie buduje gniazda, a zajmuje już istniejące, znajdujące się na dużych wysokościach i w miejscach trudno dostępnych. Chętnie również akceptuje gniazda zbudowane przez człowieka w terenach zurbanizowanych. W Polsce na kominach podobnych do naszego, istnieje już kilka gniazd w których mieszkają sokoły wędrowne. Do ciekawostek należy zasiedlone gniazdo znajdujące się w centrum Warszawy na 37 piętrze Pałacu Kultury i Nauki.


Historia naszego gniazda

"Rok temu moją uwagę zwrócił duży ptak, latający wokół komina PEC-u" - tak na antenie Radia Wrocław wspomina Krzysztof Żarkowski obserwację sokoła wędrownego dokonaną w 2016 r. Nie była to jego pierwsza i jedyna obserwacja. Po raz pierwszy zauważył on sokoła wędrownego krążącego wokół komina naszej ciepłowni w marcu 2014 roku i udokumentował to fotograficznie. Z tą informacją zwrócił się do naszego Przedsiębiorstwa i zaproponował abyśmy podjęli wspólne działania związane z wybudowaniem gniazda na naszym kominie oraz skontaktował nas w tej sprawie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Stowarzyszenie to posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie restytucji sokoła wędrownego i swoją działalność skupia jedynie na ochronie tego gatunku.

(najedź kursorem, żeby powiększyć)

PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Sokół Wędrowny

PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna - Sokół Wędrowny.

 

Sokół wędrowny przy kominie ciepłowni w Wałbrzychu. Zdjęcie wykonane 19 marca 2014 roku przez K. Żarkowskiego.


Przez kolejne dwa lata podobnych obserwacji było jeszcze kilka i dały one podstawę do zaangażowania się naszego Przedsiębiorstwa w budowę gniazda dla tego rzadko spotykanego drapieżnika.

W 2016 roku nasililiśmy przygotowania związane z jego budową. W oparciu o rozmowy ze Sławomirem Sielickim – Prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” uzyskaliśmy szereg cennych wskazówek. Dużą pomocą służył nam cały czas wspomniany już wcześniej i również związany z tym stowarzyszeniem Krzysztof Żarkowski – wałbrzyski fotograf przyrody, członek założyciel Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego, współpracujący również ze środowiskiem ornitologicznym przy Uniwersytecie Wrocławskim.


Gniazdo znajduje się na kominie o wysokości 130 m, umiejscowione jest od strony wschodniej na wysokości 92 m, powyżej światła przeszkodowego. Podstawa stalowa gniazda oraz gniazdo z kamerą zamontowane są „wewnątrz komina”. Na zewnątrz komina widoczny jest tylko podest oraz wysięgnik z kamerą zewnętrzną. Konstrukcja gniazda „wewnątrz komina” nie naraża ptaka w żaden sposób na kontakt ze spalinami gdyż betonowy komin jest tylko „obudową – płaszczem”, w którym znajdują się osobne ciągi kominowe służące do odprowadzania spalin powstających podczas wytwarzania Ciepła Systemowego.


Poniżej zdjęcia z budowy gniazda:

galeria zdjęć


Gniazdo zostało wybudowane i zamontowane na naszym kominie w dniu 07 kwietnia 2017 roku przez firmę "Pająk" - Zakład Usług Wysokościowych Sławomir Baranowski. W części konstrukcji drewnianej zostało one wykonane w Zespole Szkół Nr 5 w Wałbrzychu im. Maksymiliana Tytusa Hubera, przez uczniów należących do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i odbywających zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego znajdującego się w tej szkole.
Opiekę ornitologiczną i merytoryczną nad gniazdem sprawuje Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.
Prace związane z instalacją zasilającą kamery i urządzenia nadawczo-odbiorcze, infrastrukturą przesyłającą na bieżąco obraz z kamer oraz jego zamieszczenie na stronie internetowej wykonane zostało przez pracowników naszego Przedsiębiorstwa.

PEC S.A. Wałbrzych - logotypy wykonawców inwestycji

Finansowanie przedsięwzięcia

Całość zadania w wysokości 32 327,91 zł brutto, zostało sfinansowane ze środków:

  • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – oddział w Wałbrzychu jako dotacja w kwocie 14 200 zł do zadania „Restytucja sokoła wędrownego - budowa gniazda na kominie ciepłowni C-3 Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu”.
  • Gminy Wałbrzych – w ramach realizacji programu „Zielony Wałbrzych 2020”.
  • Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu.
PEC S.A. Wałbrzych - logotypy instytucji finansujących


2  |   1

Data: środa, 21 lutego 2018 r.

Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Sokolim okiem Pogotowie cieplne

 

PEC S.A. Wałbrzych - Audiobook edukacyjny

Ta strona wymaga nowszej wersji odtwarzacza Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Kasa przedsiębiorstwa
czynna w godzinach
8:00 - 14:00

 

PEC S.A. Wałbrzych - Zeskanuj nasz QR Code.

Zeskanuj nasz QR Code