CWDPG
Energetyka Cieplna PEC S.A. Wałbrzych
PEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło SystemowePEC S.A. Wałbrzych Energetyka Cieplna. Ciepło Systemowe
Poradnik jak oszczędzać - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu

Jak oszczędzać - poradnik użytkownika ciepła systemowego

 

Ciepło systemowe to doskonały sposób na ogrzanie Twego mieszkania. Ogrzanie mieszkania na osiedlu lub wolno stającego domu zawsze pochłania dużą ilość energii. Dlatego warto pamiętać o kilku prostych radach, dzięki którym ogrzewanie będzie bardziej efektywne i oszczędne.

 

Kontroluj temperaturę w całym mieszkaniu

Temperatura w pomieszczeniach powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb ponieważ każda osoba odczuwa komfort cieplny inaczej.

Zalecane średnie temperatury to:

  • 20°C - dla pokoi dziennych,
  • 22°C - dla pokoi dziennych gdy przebywa w nim małe dziecko,
  • 18°C - dla sypialni i podczas gdy śpimy,
  • 24°C - dla łazienki.

Pamiętajmy, że gdy wyjeżdżamy na urlop lub weekend nie powinniśmy wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je o kilka stopni, do temperatury ok. 16-17°C. Wówczas mieszkanie nie będzie wychłodzone, a jego ponowne nagrzanie nie potrwa długo i nie pochłonie dużo energii.

 

Obserwuj pogodę

Dobierz odpowiedni poziom ogrzewania, tak by był odpowiedni do temperatury panującej na zewnątrz. Pamiętaj, że przegrzewanie pomieszczeń sprzyja osłabieniu koncentracji i złemu samopoczuciu.

 

Często wietrz mieszkanie

Wietrzenie mieszkania zapewnia lepsze samopoczucie, dlatego nie warto z niego rezygnować w obawie o utratę ciepła w pomieszczeniach. Jednak zamiast pozostawiać uchylone okna przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie – otwierając na krótko okna na oścież. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana. Na czas wietrzenia mieszkania grzejniki należy wyłączyć.

 

Umebluj właściwie mieszkanie

Zadbaj o to by grzejniki były odsłonięte. Zastawienie ich sofą, fotelem, czy długimi zasłonami sprawi, że ciepło nie będzie rozprzestrzeniać się prawidłowo na całe pomieszczenie. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od kaloryfera.

 

Ekrany zagrzejnikowe

Zamontuj za grzejnikami specjalne ekrany zagrzejnikowe. Odbijają one strumień ciepła od ściany i kierują go do wewnątrz mieszkania.

 

Termostatyczne zawory grzejnikowe

Urządzenia te pozwalają na racjonalne gospodarowanie ciepłem w mieszkaniu. Dzięki nim możemy ustawić temperaturę na odpowiednim poziomie, a co za tym idzie ograniczyć pobór ciepła. Przede wszystkim stosujemy je przy wyjściu z domu, wyjeździe na urlop, zmniejszając dopływ ciepła.

 

Dbaj o stan techniczny grzejników

Przy okazji remontu dobrze jest oczyścić grzejniki ze starej farby i pomalować je na nowo specjalną farbą emulsyjną. Zbyt duża ilość powłok nakładanych farb, zatrzymuje promieniowanie ciepła. Grzejników nie powinno się malować na kolor srebrny, gdyż ten kolor zmniejsza ilość ciepła oddawanego przez kaloryfer.

 

Dobre grzejniki

Najlepiej poproś specjalistę o ocenę Twoich grzejników. Specjalista powie Ci, czy grzejniki wymagają wymiany. Jeśli zdecydujesz się na wymianę grzejników to musisz uzgodnić ją z administracją budynku. Pamiętaj, że kaloryfery powinny być montowane w najzimniejszej części pomieszczenia, czyli pod oknem.

 

Szczelne okna

Okna są tym elementem naszych mieszkań, przez które często tracimy najwięcej ciepła. Wymiana na nowe szczelne okna, (plastikowe lub drewniane) pozwoli nam obniżyć straty ciepła uchodzącego oknem, nawet do 50%. Dzięki temu utrzymasz ciepło w domu i nie będzie potrzeby, by je dogrzewać.

 

Rolety zewnętrzne

Wielu mieszkańców bloków montuje, za zgodą administracji, rolety zewnętrzne. Odpowiednio dobrane rolety nie tylko stanowią ochronę przed włamaniem, pozwalają też zaoszczędzić do 40% ciepła traconego przez okna. Rolety tworzą dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od silnego, chłodnego wiatru.

 

Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja to ocieplenie ścian budynku, wymiana okien, wymiana wewnętrznej instalacji ciepłowniczej, modernizacja węzła cieplnego. Pełna termomodernizacja budynku pozwala zaoszczędzić nawet ponad 40% całkowitego zapotrzebowania budynku na ciepło. Warto więc zapytać administrację o najbliższe plany remontowe dotyczące ocieplenia budynków.

 

Data: środa, 15 sierpnia 2018 r.

Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Sokolim okiem Pogotowie cieplne

 

PEC S.A. Wałbrzych - Audiobook edukacyjny

Ta strona wymaga nowszej wersji odtwarzacza Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Kasa przedsiębiorstwa
czynna w godzinach
8:00 - 14:00

 

PEC S.A. Wałbrzych - Zeskanuj nasz QR Code.

Zeskanuj nasz QR Code