ciepła woda dla Piaskowej Góry
Powrót do strony głównej PEC>
nagłowek

Groźny tlenek

Tlenek węgla (CO) popularnie zwany czadem jest produktem który powstaje (np. w gazowych podgrzewaczach wody) podczas procesu spalania z ograniczonym dostępem tlenu. Jest związkiem bardzo wybuchowym. W temperaturze pokojowej jest cięższy od powietrza, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". Nie posiada barwy, smaku i zapachu, przez co nie jest możliwy do  wykrycia bez specjalistycznych czujników.

 W wyniku jego wdychania  dochodzi do niedotlenienia organizmu, co w wielu przypadkach doprowadza do śmierci. Wdychanie powietrza z czadem w bardzo małym stężeniu (0,16% objętościowego czadu w powietrzu) już po dwóch godzinach powoduje zgon. O ile przy większych stężeniach (powyżej 0,32%) pierwszymi objawami zatrucia jest silny ból głowy i wymioty, to mniejsze stężenia powodują jedynie słaby ból głowy, senność  i zapadanie w śpiączkę a potem śmierć. Jedynie szybka fachowa pomoc medyczna udzielona na czas jest w stanie uratować życie.

Do zaczadzeń najczęściej  dochodzi w okresie zimowym wtedy gdy są niesprawne urządzenia grzewcze lub jest wadliwa wentylacja pomieszczeń.

Tabela 1

Corocznie na osiedlu Piaskowa Góra dochodzi do zatruć czadem. Przyczyną powstania czadu jest zawsze zbyt mała ilość tlenu w pomieszczeniu w którym działa gazowy podgrzewacz wody. Powodem tej zbyt małej ilości tlenu jest:

Dodatkowo czynniki zewnętrzne takie jak wiatr lub ciśnienie, często doprowadzają do powstania czadu a czasami również cofania się go do sąsiednich mieszkań. Dlatego też lokator który dba o swój piecyk gazowy i odpowiednie nawietrzenie mieszkania też może zatruć się czadem - czadem który powstał u jego sąsiada.

W tej sytuacji nasza propozycja jest jedynym rozsądnym i najtańszym rozwiązaniem likwidującym całkowicie zagrożenie zatrucia czadem w mieszkaniach na Piaskowej Górze.

 

Ta strona wymaga nowszej wersji odtwarzacza Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Prognoza pogody

© 2011 - 2013 Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu. Wszystkie prawa zastrzeżone.